niedziela, 04 październik 2020 19:22

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół Specjalnych w Pyskowicach.

W naszej szkole się czyta!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół Specjalnych w Pyskowicach prowadzone są bardzo prężne działania na rzecz rozpowszechniania czytelnictwa. Biblioteka szkolna zaopatrzona zostanie w nowe, bardzo różnorodne i ciekawe książki, a rodzice podczas spotkań w szkole wysłuchali krótkiej pogadanki o tym, że warto czytać dzieciom. Dużo czytają zarówno nauczyciele uczniom, jak i uczniowie swoim koleżankom i kolegom.
Podczas niedawnego Dnia Głośnego Czytania na lekcjach języka polskiego i angielskiego uczniowie wymyślali nowe zakończenia starych baśni. Nam najbardziej spodobało się bardzo oryginalne zakończenie baśni o Czerwonym Kapturku, zaproponowane przez klasę 3bg, czyli przyszłych kucharzy. Uczniowie wymyślili bowiem bardzo oryginale, alternatywne zakończenie tej znanej i lubianej opowieści. Otóż, w nowej, szkolnej wersji wilk nie zjada babci, a myśliwy nie strzela do zwierzęcia, tylko wszyscy dogadują się między sobą. Zakładają firmę cateringową, którą prowadzi Czerwony Kapturek, babcia mu pomaga wykorzystując swoje znakomite przepisy na pyszne i niedrogie domowe dania, wilk dzielnie (trochę za karę za swoje dawne, niecne czyny) lepi pyszne pierogi, a pan myśliwy zatrudniony zostaje jako ochrona tego biznesu. Interes kręci się znakomicie, Czerwony Kapturek w swoim koszyku dostarcza jedzenie do pobliskich domów sąsiadów i wszyscy są naprawdę szczęśliwi i zarabiają mnóstwo pieniędzy…
Przypomnijmy, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
A książki czytać warto i trzeba! Zachęcamy do czytania książek zarówno dzieci, jak i rodziców. Wystarczy nawet 10-15 minut dziennie, a z pewnością przyniesie to wymierne korzyści. Czytanie książek przyczynia się bowiem do: zwiększenia i wzbogacenia zasobu słownictwa, ćwiczy pamięć, redukuje stres i agresję, pogłębia i poszerza wiedzę, inspiruje do nowych pomysłów, rozwija wrażliwość, zwiększa umiejętność logicznego myślenia (np. kryminały!), uczy poprawnego pisania (ortografia, interpunkcja i styl!), kształtuje osobowość, przenosi do sfery fantazji i wyobraźni oraz angażuje w życie społeczne. A także umacnia uczuciową więź między rodzicami i dziećmi.
Ostatnio zmieniany niedziela, 04 październik 2020 19:26