poniedziałek, 29 marzec 2021 09:17

Co wiemy o powstaniach śląskich?

W stulecie powstań śląskich w Zespole Szkół Specjalnych w Pyskowicach zorganizowano konkurs polonistyczno-historyczny pt. „Powstania śląskie - co o nich wiemy?”. Turniej wiedzy przybliżył uczniom zagadnienia z historii powstań śląskich.
- Nasz konkurs miał na celu wzbogacić wiedzę uczniów o trzech powstaniach śląskich, obudzić w nich odczucia patriotyczne, a także uhonorować pamięć o powstańcach, którzy sto lat temu walczyli o przyłączenie naszego regionu do Polski – mówi Anna Siemińska, nauczycielka historii w ZSS w Pyskowicach.
Przez cały luty br. przygotowywano uczniów do udziału w konkursie. Nauczyciele historii i języka polskiego omawiali temat powstań śląskich, czytali uczniom książkę pt. „Gołąbek niepokoju” Kazimierza Szymeczki, natomiast nauczyciele plastyki malowali wraz z dziećmi i młodzieżą plakaty tematyczne. Powstały naprawdę piękne wielkoformatowe obrazy, które ozdobiły klasy i szkolne korytarze. Uczniowie wzięli także udział w spotkaniu on-line z Michałem Dziubkiem ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, który niezwykle ciekawie i przystępnie opowiedział o trzech zrywach narodowowyzwoleńczych na Górnym Śląsku w latach 1919-1920-1921.
- Konkurs był ciekawy, choć niektóre pytania sprawiły mi trudność. Warto jednak było wziąć udział w konkursowych zmaganiach dotyczących powstań śląskich. Dzięki temu po raz kolejny poczułem się patriotą – opowiada Kamil z klasy III bg branżowej, który zajął trzecie miejsce w swojej grupie wiekowej.
W części polonistycznej konkursu udział wzięło 24 uczniów. W kategorii szkoły podstawowej trzech uczniów ex aequo zdobyło pierwsze miejsce: Jakub z 7a, Kewin z 5a oraz Dawid z 5a, dwóch ex aequo drugie miejsce: Szymon z 7a i Łukasz z 6a oraz jedna uczennica trzecie - Aleksandra z 8a. W kategorii szkoły branżowej przyznano następujące lokaty: I miejsce Tomasz z 1 bp, II miejsce Jessica z 2 bg, III miejsce Kamil z 3 bg. W części historycznej konkursu najlepszy okazał się i pierwsze miejsce zajął Michał z klasy 5a, drugą lokatę wywalczyła Aleksandra z klasy 8a, trzecie miejsce zdobył Kamil z klasy 3 bg.
Wszystkim uczniom gratulujemy!
 
 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 marzec 2021 09:20