poniedziałek, 31 maj 2021 09:31

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2020

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został uchwalony przez Radę Ministrów na lata 2016-2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum kultury i wiedzy. Cel ten jest realizowany poprzez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

W roku 2020 Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach przystąpił do tego programu.  Dzięki niemu zakupiono do biblioteki szkolnej łącznie 393 pozycje książkowe oraz audiobooki za kwotę 5000 zł.

Szkoła realizuje również szereg zadań propagujących czytelnictwo, są to między innymi:

  • projekt edukacyjny „Czytaj z misiem” w takcie którego czytano „Kubusia Puchatka”, „Chatkę Puchatka” lub „Misia Paddingtona”, a uczniowie w zależności od grupy wiekowej i umiejętności mieli do wykonania ilustracje do wybranej książki lub postacie misia w dowolnej technice plastycznej. Najstarsi uczniowie z klas branżowych stworzyli własne historie literackie, których bohaterem był miś. W tym dniu w radiowęźle prezentowane były piosenki propagujące czytanie oraz cytaty związane z głównym bohaterem dnia.
  • „Dzień Głośnego Czytania” - uczniowie zapoznali się z różnego rodzaju legendami zawartymi w książce „Legendy Polskie” Wandy Chotomskiej i na tej podstawie wykonywali prace plastyczne – ilustracje, postacie bohaterów literackich, wyklejanki itp.
  • „Czytanie na śniadanie” – uczniowie klasy edukacyjno-terapeutycznej w trakcie codziennych śniadań słuchali książek czytanych przez wychowawcę. Największą popularnością cieszyły się książki, których bohaterem był Koszmarny Karolek.
  • „Literatura w eterze” - w trakcie długich przerw czytane są fragmenty prozy, wiersze, przeprowadzane są konkursy literackie i promowane jest czytelnictwo.
  • „Zimowy Maraton Czytania” - uczniowie i nauczyciele czytali na głos fragmenty książek związanych z tematyką zimy i Świąt Bożego Narodzenia.
  • Przygotowano kiermasz i promocję książek. Prowadzono edukację w zakresie właściwego korzystania z biblioteki szkolnej.
  • W ramach projektu „Mała Książka – Wielki Projekt” uczniowie klas pierwszych otrzymali wyprawki czytelnicze.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.