niedziela, 04 październik 2020 19:21

9 Letnie Europejskie Młodzieżowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych w Brnie.

Przywieźli siedem medali.
Sporym sukcesem zakończył się udział reprezentacji Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach w 9. Letnich Europejskich Młodzieżowych Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych w Brnie. Nasi uczniowie przywieźli z Czech aż siedem medali, w tym pięć złotych, jeden srebrny i jeden brązowy!
- To spory sukces. Bardzo się cieszymy, że już po raz drugi mogliśmy skorzystać z zaproszenia naszych czeskich przyjaciół, którzy bardzo serdecznie, mimo obostrzeń sanitarnych, przyjęli naszą drużynę w swoich gościnnych progach. W ubiegłym roku po raz pierwszy startowaliśmy w tych zawodach, namówieni przez dyrekcję naszej partnerskiej szkoły w Opawie. W bieżącym roku igrzyska planowane były na czerwiec, ale ze względu na epidemię koronawirusa, przełożone zostały na wrzesień. W ubiegłym roku startowało aż szesnaście krajów, w tym roku tylko trzy, oprócz gospodarzy Czechów, Polska i Bułgaria. To dla nas wielki zaszczyt – mówi Bogusław Hadzik, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach.
Organizatorem tej dużej imprezy sportowej była Fundacja Emil Open, we współpracy z czeskim samorządem i przy pomocy licznych sponsorów. W sportowych zmaganiach m.in. lekkoatletycznych, pływackich, w tenisie stołowym itd. udział wzięło ponad stu niepełnosprawnych sportowców z kilkunastu drużyn z trzech krajów.
- Reprezentacja naszej szkoły startowała w dyscyplinach lekkoatletycznych: rzut kulą, rzut piłeczką palantową, biegi, skoki w dal z rozbiegu i z miejsca. Uczniowie walczyli dzielnie, zdobywając siedem medali, w tym pięć złotych – cieszy się Agnieszka Kulpa, nauczycielka wf z pyskowickiej szkoły.
Pyskowicki Zespół Szkół Specjalnych w tych prestiżowych zawodach sportowych reprezentowali: Aleksandra Jaworska, Julia Jędryka, Wiktoria Świniarska, Denis Lisek i Maciej Wanic. Uczniów do udziału w igrzyskach przygotowały: Agnieszka Kulpa, Sabina Krauz i Katarzyna Gołdyn.
- W Czechach było bardzo fajnie. Musieliśmy wprawdzie dostosować się do bardzo ostrych wymogów sanitarnych. Była ciągła dezynfekcja, było noszenie maseczek i zachowanie dystansu między sportowcami, ale nie przeszkodziło nam to w kontaktach z czeskimi kolegami i w sportowych rozgrywkach. Zwiedziliśmy też obserwatorium astronomiczne. Było dużo różnych atrakcji dla zawodników – dodaje Julia Jędryka z klasy 2p, zdobywczyni dwóch złotych medali, w skoku w dal oraz w biegu na 50 m.
Młodzi sportowcy oprócz medali przywieźli ze sobą wiele wspaniałych wspomnień.
 
Ostatnio zmieniany niedziela, 04 październik 2020 19:24